wtorek, 1 lipca 2014

BAJKOTERAPIA

Czym jest bajkoterapia? Moje projekty, pomysły i warsztaty...

Moja praca z bajką, to nie tylko tworzenie indywidualnych bajek terapeutycznych w treści i w formie, jak np. bajka o dzieciach z trisomią: Każdy ma coś czego nie ma inny ktoś.
Bajkoterapia, to nie tylko czytanie czy słuchanie bajek, ale aktywny udział w tworzeniu bajki terapeutycznej podczas warsztatów twórczych.
Na warsztatach zagłębiamy się w postaci bajkowe, sami się nimi stajemy, szukamy swojego bohatera, przedstawiamy go za pomocą środków plastycznych, każdy według własnych potrzeb i według własnego rozumienia jak i czucia. Istotą bajkoterapii jest nie tylko słuchanie czy czytanie bajek, ale również wykonywanie własnych bajek za pomocą środków plastycznych. Tworzy się przez to bajka indywidualna, osoba sama konstruuje narrację, znajduje tło dla bajki, określa głównego bohatera czy antybohatera. Proces tworzenia bajki uruchamia pokłady emocji i uczuć, pomaga w rozładowaniu negatywnych napięć, ale też wzbudza uczucia pozytywne. Kiedy głównym bohaterem stają się emocje, następuje ich personifikacja, pojęcia abstrakcyjne zostają przedstawione jako postaci ludzkie.
Tak w moim zamyśle powstał projekt pracy z osobami dorosłymi przy pomocy bajki, aby każdy mógł spotkać się ze sobą i swoimi emocjami. Bajki kryją wiele emocji pod postaciami i zdarzeniami opisanej czy opowiedzianej historii. Czasem łatwiej jest przyjrzeć się sobie poprzez identyfikację z bohaterem bajki. Myślę, że w bajce, każdy może znaleźć coś ważnego dla siebie.
Bajki mogą obudzić skrywane uczucia, pozwolić odreagować napięcia, pomóc uporać się z trudnymi emocjami, przejść pewną przemianę z emocji trudnych i nieprzyjemnych w dobre i przyjemne, zachęcić do pokonania trudności, wyciszyć i ukoić poprzez identyfikację z pozytywnym bohaterem bajki i szczęśliwe zakończenie, które zawsze buduje i wprowadza w dobry nastrój. Bajki bardzo mocno oddziałują na psychikę i wyobraźnię człowieka pozostawiając miejsce do przemyśleń i refleksji.

1 komentarz:

 1. czyli co ?
  dotarcie - otwarcie czegoś nieodgadnionego ?
  czyli . . .
  poszukanie czegoś co jest w nas i jest zawsze z nami .
  czyli co ?
  ile jest życia w bajce , albo ile jest bajki w życiu .
  czyli . . . będzie się działo :)
  serdeczne pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń